Kombine yöntem ile bacak kısalığının giderilmesi

Kombine yöntem ile bacak kısalığının giderilmesi

Kombine yöntem

Kombine yöntem ile bacak uzatma

Bacak uzatma İlizarov tekniğiyle yapılmaktadır. Bu teknikte uzatılacak kemikte (femur, tibia gibi) cerrahi olarak kırık oluşturulur. Fiksatör dediğimiz gövde dışında olan cihazlar özel vidalar ve teller ile kemiğe tutturulur. Genelde 7 gün  kemiğin kırık bölgesinde yumuşak kemik dokusu oluşması için beklenir. Yedinci gün sonunda fiksatör ile günde 1 mm uzama yapılacak şekilde oluşan yumuşak kemik dokusu (kalus) uzatılmaya başlanır. Uzama tamamlandıktan sonra (6 cm için bu yaklaşık 60 gün), uzama bölgesinde sert kemik dokusu oluşuncaya kadar hasta fiksatör ile dolaşır. Bu süre ise kişiden kişiye değişmekle birlikte 6 cm için yaklaşık 4 ay kadar bir süreyi içermektedir.

Fiksatörün hasta üzerinde uzun süre durması, teller ve çivilerin deriye girme yerinde enfeksiyon geliştirebilmekte ve hastalar fiksatörle uzun süre yaşamak istememektedirler. Bu sebeplerle fiksatör süresini kısaltmak için kombine uzatma tekniği geliştirilmiştir. Bu teknikte kemik içine normal kırıklarda kullanılan kemik içi çiviler yerleştirilir. Gövde dışına fiksatör yerleştirilir. Fiksatör ile uzatma tamamlandıktan sonra kemik içine yerleştirilen intramedüler çivinin vidaları kilitlenir ve fiksatör tamamen çıkarılır. Yumuşak kemiğin sert kemik haline dönme sürecinde gövdeyi bu kemik içi çivi taşımaktadır. Böylelikle fiksatör sadece uzama yapılan dönemde hasta üstünde kalmaktadır.

Bu yöntem manyetik uzayabilen çiviler ile yapılan bacak uzatmaya göre enfeksiyon riski taşımaktadır. Fakat diğer yöntemlere göre daha ekonomiktir.