Ekstremite Boy Kısalığı Nedenleri

Ekstremite boy kısalığı nedenleri: Kongenital hastalıkları, büyüme plağının hasarlanması sonrası bacak boy farkı gelişmesi, geçirilmiş kırıklar sonrası bacak boy farkı gelişebilmektedir. Normal toplumda yapılan ölçümler sonucunda 2 cm kadar kısalık normal olarak kabul edilmiştir. Kişilerin çoğunluğu bu kısalığı fark edememektedir. Bu seviyedeki kısalığın tedavi edilmesi de gerekmemektedir. Eğer kişi bu farktan rahatsız ise ayakkabı içine konan tabanlıklar hastalar için çözüm olmaktadır. 2 cm’den fazla bacak boy eşitsizliği olan kişilerin kısa bacağı uzatma ameliyatları ile uzatılması gerekmektedir.

Ekstremite uzatma “distraksiyon osteogenesiz” (kemikte oluşturulan kontrollü kırığın iyileşme döneminde oluşan yumuşak kemik dokusu (kalus) günde 1 mm germe yöntemiyle uzatılması ve uzatma tamamlandıktan sonra normal kemik dokusunun oluşması) yöntemiyle yapılmaktadır. Kalus dokusunun gerilmesi için ekstrenal fiksatörler kullanılmaktaydı. Komplikasyonları azaltmak için kemik içine yerleştirilen çivi üzerinden uzatma yöntemi (LON) geliştirildi. Günümüzde tamamen kemik içine yerleştirilen uzayabilen çiviler ile ekstremite uzatılması daha konforlu yapılabilmektedir.

Manyetik uzayabilen intramedüller çivi: Precice marka çiviler kemik içine yerleştiriliyor. Bu intramedüller çiviler dışarıdan uygulanan manyetik alan ile uzamakta ve sonuç olarak kemikte ve ekstremitede uzatma sağlanmaktadır. Gün içinde 3 kez manyetik alan uygulanmakta ve 1 mm uzama sağlanmaktadır. Her seferde 0,33 mm uzama sağlandığı için uzatma ağrıya neden olmamaktadır. Çivi yük taşımaya izin vermemektedir. Bu nedenle kemik oluşuncaya kadar gerekli uzayan ekstremiteye yük verilmemektedir. Yapılan çalışmalarda 1 cm uzamada kemik oluşması için ortama 1.12 (0.87-1.71) ay gerekmektedir. Örneğin femurda (uyluk kemiği) 5 cm uzatma için ortalama 5-6 ay bacağa yük verilmez.

Kaynak: Use of a magnetic bone nail for lengthening of the femur and tibia.
Karakoyun O, Sokucu S, Erol MF, Kucukkaya M, Kabukçuoğlu YS.

Mekanik Uzayabilen intramedüller çivi: Manyetik uzayabilen intramedüller çivilerden farklı olarak mekanik uzayabilen intramedüller çivilerde gün içinde hasta belli egzersizler (bacağı 9 derece döndürmek gibi egzersizler) yaparak bacakta uzatma sağlanmaktadır. Kemik oluşum süresi manyetik intramedüller çiviler ile aynıdır.

Kaynak: Intramedullary skeletal kinetic distractor in lower extremity lengthening.
Karakoyun O, Küçükkaya M, Sökücü S.

Kombine uzatma yöntemler: Kemik uzatmada 3 aşama vardır. İlk 5-7 gün kalusun oluşmasını bekleme süresi. 2. Evre uzatma evresi ve 3. Evre kemik oluşma evresidir. Kombine uzatma tekniğinde ilk 2 evre fiksatör ile yapılmakta ve 3. Evrede ise fiksatör çıkarılarak ameliyatta konan normal intramedüller çivi üzerinde tamamlanmaktadır. Böylelikle hasta üzerinde fiksatörün kalış süresi kısaltılmaktadır. İntramedüller uzayabilen çivilere göre parasal açıdan daha ekonomik bir yöntemdir. Kemik oluşma süresi diğer yöntemler ile aynıdır.

Kaynak: Lengthening over a retrograde nail using 3 Schanz pins.
Kucukkaya M, Karakoyun O, Kuzgun U.

Kaynak: Correction of complex lower extremity deformities with the use of the Ilizarov-Taylor spatial frame.
Küçükkaya M, Karakoyun O, Armağan R, Kuzgun U.

Fiksatörler: Ekstremite uzatmasında tarihçe olarak Ilizarov’un eksternal fiksatör metodu önemli yer tutmaktadır. Bu yöntemde kemik dışına yerleştirilen fiksatör sistemi yardımıyla kemik uzatması yapılmaktadır. Bazı kemiklerde enfeksiyon olması, eğriliğin çok yüksek derecelerde olması, kemiğin ince olmasından dolayı intramedüller çiviler kullanılamayacağından uzatmalar eksternal fiksatörler ile yapılmaktadır. Günümüzde özellikle deformite (eğrilik) düzeltilmesi ile birlikte uzatma yapılacak ise bu yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemin önemli özelliği hastanın erken dönemde yük verebilmesidir.

Categories : Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir