Deformite (bacak eğrilikleri)

Deformite (bacak eğrilikleri)

Deformite Düzeltme

Bacakların deformitesi konjenital(doğuştan) kemik hastalıklarından kaynaklanabilir veya çocukluk çağında büyüme kıkırdağı hasarlanması sonra veya kemik kırığının yanlış kaynaması sonrasında ortaya çıkabilir. Bazı deformite derecelerinin klinik bir önemi yoktur. Ancak, büyük derecedeki eğrilikler  zaman içinde ayak bileği, diz ve kalçada önce ağrıya ve ilerleyen dönemde artroza (kireçlenmeye) neden olur. Kemik çevresindeki sinir ve damarlar  izin verirse bacak eğrilikleri  tedavisi tek bir operasyonla ameliyatla. Büyük dereceli eğrilikleri bir ameliyatla düzeltilmesi, sinir ve damar yapılarının da germe olacağında hasar gelişme riski vardır. Bu gibi durumlarda, deformite yavaş yavaş (birkaç derece her gün) kemik dışında yerleştirilen dış fiksatörler yardımıyla düzeltilir.

Fiksatörler + Bilgisayar destekli fiksatörler ile deformite düzeltme (TSF): Fiksatörler bacakların deformitesini tedavi etmek için en güvenilir yöntemlerden biridir. Ameliyat sonrası istenilen derecede deformite yavaş yavaş düzeltilir. Fiksatörler genellikle ameliyat sonrası yük vermeye uygun olduğu için uygun, hastanın ayağına basarak yürümesini sağlar. Fiksatörler iki gruba ayrılır. Tek taraflı fiksatörler genellikle femur kemiğine uygulanır. Dairesel fiksatörler de iki bölüme ayrılır; ilizarov klasik fiksatörler ve bilgisayar destekli heksapod fiksatörler. İlizarov klasik fiksatörler ameliyat sonrası bazı durumlarda parça değişimi gerektirir ve cerrahın deneyimi önemlidir. Bilgisayar destekli heksapod fiksatörlerinde, kemiğin deformite değeri ve kullanılan fiksör parçaları bilgisayar programına girilebilir ve oluşturulan düzeltme şablonuna göre bacak deformitesi günlük ayarlamalarla düzeltilebilir. Eksternal fiksatörler de kemik uzatma için kullanılabilir.

İntramedüller tırnak (EPF) ile deformitedüzeltmesi : Femur ve tibiade deformite, kemik içine yerleştirilen intramedüller çiviler ile ameliyat öncesi titiz ölçüm ve planlama ile tamamen düzeltilebilir.

 

Plaka ve vida ile deformite düzeltmesi: Uygun durumlarda, diz çevresi deformiteler için kullanılabilir. Plaka düzeltmeleri genellikle hastanın 1,5 ay sonra bacağını yüklemesine izin verir. Özellikle 40 yaşından sonra diz ekleminde artrozu önlemek için yüksek tibia ostetomi yapıldığında plaka ve vidalar kullanılır.